niedziela, 22 marca 2015

Kto może zostać "upadłym konsumentem"?

W poprzednim poście zastanawialiśmy się nad kwestią, co tak właściwie daje nam przeprowadzenie "konsumenckiego" postępowania upadłościowego. Teraz należałoby odpowiedzieć na pytanie, kto tak może być podmiotem tegoż postępowania, a także jedynym jego inicjatorem, czyli wnioskodawcą (w przeciwieństwie do postępowania upadłościowego dla przedsiębiorców w upadłości konsumenckiej wniosek może złożyć tylko sam upadły).

Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami z „upadłości konsumenckiej” nie mogą skorzystać przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą we własnym imieniu i na własny rachunek, także przez rok po wyrejestrowaniu działalności (również gdy działalność nie została zarejestrowana, a jest faktycznie wykonywana!), wspólnicy spółek jawnych i partnerskich, komplementariusze spółek komandytowych i komandytowo-akcyjnych, komandytariusze i akcjonariusze w spółce komandytowo-akcyjnej odpowiadający jak komplementariusze, a także osoby fizyczne prowadzące na własny rachunek działalność zawodową (tzw. wolne zawody). Poza tym postępowanie nie może być przeprowadzone w stosunku do osoby, która w ciągu 10 lat przed złożeniem wniosku "upadła" korzystając z upadłości konsumenckiej. Osoby, które nie kwalifikują się do katalogu wskazanego powyżej mogą złożyć odpowiedni wniosek do sądu. 

Z powyższego wynika, że katalog jest szeroki i wiele osób może na tym skorzystać. Powyższe wskazania nie wyczerpują jednak wszystkich warunków jakie musi spełnić wnioskodawca, o czym napiszemy w kolejnych postach.

Teraz czas na krótkie podsumowanie wstępnych warunków kwalifikacyjnych:
Możesz skorzystać z upadłości konsumenckiej, jeżeli nie:
- jesteś przedsiębiorcą prowadzącym działalność gospodarczą we własnym imieniu i rachunek (lub przynajmniej od roku nie widniejesz w CEIDG);
- prowadzisz faktycznie działalności gospodarczej, która nie jest zarejestrowana;
- jesteś wspólnikiem spółki jawnej lub partnerskiej;
- jesteś komplementariuszem spółki komandytowej i komandytowo akcyjnej;

- jesteś komandytariuszem lub akcjonariuszem w spółce komandytowo- akcyjnej.


aplikant radcowski

Agnieszka Sowińska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz